Erecepty są z nami od 8 stycznia 2020 roku i coraz mniej osób ma wątpliwości co do tego, jak dokładnie należy ich używać. Są one bowiem bardzo praktyczne i problemów z ich realizacją nie mają nawet seniorzy. Jak wygląda to w praktyce, jak należy realizować erecepty i dlaczego jest to tak wygodna forma zakupu lekarstw?

Czym jest erecepta?

Erecepta stanowi elektroniczny dokument będący następcą recept papierowych. Taka forma ma bardzo wiele zalet. Po pierwsze, pacjent nie musi obawiać się, że wykupi i zażyje nieodpowiedni lek. Nie musi również martwić się, że zgubi ereceptę lub ulegnie ona uszkodzeniu. Łatwe jest także wykupienie i można zrobić to w każdej aptece na terenie naszego kraju, nie ma więc żadnych ograniczeń geograficznych.

Realizacja erecepty

Wypisana przez lekarza erecepta zapisywana jest w systemie informatycznym, dlatego informacja o niej nie ulegnie ani zgubieniu, ani zniszczeniu. Aby móc ją zrealizować, wystarczy przekazać farmaceucie wydruk informacyjny w formie papierowej, kod uzyskany poprzez SMS (trzeba go podać wraz z numerem PESEL) albo plik PDF przesyłany na e-mail. Realizacja erecepty jest również łatwa dla samego farmaceuty. W przypadku papierowych, wielu miało problem z przeczytaniem nazwy leku, co często wynikało z nieczytelnego charakteru pisma lekarzy. Dzięki ereceptom nie ma już jednak takiego problemu, a przez to leki są wydawane znacznie szybciej.

Jak postąpić z ereceptą zbiorczą?

Pacjent dzięki erecepcie może zakupić nie tylko jeden, ale również kilka lekarstw. W takiej sytuacji nie ma obowiązku nabycia wszystkich pozycji z listy w jednej aptece. Wówczas część może być zrealizowana w jednej placówce, zaś część w innej. Również będzie wymagało to podania kodu dostępu przypisanego do danej zbiorczej erecepty, a także przekazania numeru PESEL.

Czy ereceptę można zrealizować online?

Choć dzięki platformie haloDoctor.pl lekarz może przepisać pacjentowi ereceptę podczas e-Wizyty, to niestety wciąż nie ma możliwości jej wykupienia w aptece internetowej i otrzymania leków kurierem lub pocztą. Podobnie jak wcześniej, niezbędna jest wizyta w placówce stacjonarnej, choć być może w przyszłości sytuacja ta ulegnie zmianie. Jak widać realizacja erecepty jest szybka, łatwa i wygodna, co należy do jej głównych zalet. Potwierdza to fakt, że nie mają z tym większego problemu również starsi pacjenci, w przypadku których wcześniej często dochodziło do zgubienia papierowych recept lub ich przypadkowego niszczenia. Na szczęście sytuacja ta odeszła w zapomnienie, właśnie dzięki ereceptom.