Operacja haluksa jest operacją bardzo zaawansowaną, po której pacjent potrzebuje dużo czasu, aby wrócić do pełnej sprawności. L4 po operacji haluksa jest rozłożone w czasie, ponieważ pacjent musi przede wszystkim ponownie nauczyć się stawiać poprawnie stopę, oraz korzystać z rehabilitacji.

Haluks? Co to jest?

Haluks, nazywany jest popularnie „koślawym paluchem”. Jest to deformacja stopy, w której kciuk nachyla się w kierunku pozostałych palców. Haluks często jest spowodowany noszeniem nieodpowiedniego obuwia, a także może wynikać z dziedziczności, urazów lub chorób stóp. Choroba ta dotyka głównie kobiety i może prowadzić do bólu, sztywności stopy oraz trudności w chodzeniu.

Mam koślawy paluch. Co dalej?

Diagnoza haluksa opiera się na badaniu fizycznym przez lekarza ortopedę lub podologa. Konsultacja online również może być dobrym rozwiązaniem, szczególnie gdy chcemy skonsultować się ze specjalistą z odległego dla nas miasta. Haluks jest widocznym schorzeniem, więc wideorozmowa również rozwieje wszelkie wątpliwości.

Podczas badania lub wideorozmowy lekarz online ocenia stopę i palce u pacjenta w pozycji stojącej i siedzącej. Najważniejsze są cechy kliniczne, takie jak wygląd stopy, stopnia odchylenia palca, ruchomości, występowanie bólu i obrzęku. Lekarz może także zlecić badanie rentgenowskie, aby określić stopień deformacji stopy i określić dalsze leczenie. W niektórych przypadkach, gdy diagnoza jest niepewna lub gdy podejrzewa się inne problemy stóp, może być potrzebne dodatkowe badanie, takie jak rezonans magnetyczny lub tomografia komputerowa.

Tylko operacja pomoże?

Na rynku jest wiele firm, które oferują cudowne separatory, czy specjalne aparaty korekcyjne. Niestety one nie cofną schorzenia, a jedynie mogą przynieść lekką ulgę w bólu, który towarzyszy schorzeniu. Jedynym skutecznym rozwiązaniem na ten moment jest operacja.

Przed każdą operacją chirurg ponownie przeprowadza wywiad medyczny oraz badanie fizykalne, w czasie którego ocenia stopę i palce stopy oraz stopień deformacji. Przygotowanie do operacji haluksa polega na zapewnieniu pacjentowi odpowiednich warunków do zabiegu, takich jak znieczulenie ogólne lub miejscowe. W przypadku znieczulenia ogólnego konieczne może być przestrzeganie diety i przyjmowanie odpowiednich leków, zgodnie z zaleceniami lekarza.

Procedura chirurgiczna polega na usunięciu wybrzuszenia kości na paluchu i skorygowaniu ustawienia kości. Zazwyczaj wykonuje się cięcie w okolicy palucha, dzięki czemu można uzyskać dostęp do kości. Następnie kość jest skracana i odchylana od pozostałych palców. Zabieg kończy się zastosowaniem szwów, a w niektórych przypadkach również umieszczeniem specjalnej szyny lub gipsu.

L4 po operacji haluksa jest niezbędne, ponieważ pacjent nie powinien obciążać nogi przez kilka tygodni. Pierwsze dni powinien spędzić w pozycji leżącej, z nogą u góry. Lekarz może zalecić również zastrzyki przeciwzakrzepowe, które pacjent aplikować powinien w brzuch. Kolejna wizyta lekarska będzie związana z ściągnięciem szwów. Pacjent koniecznie powinien wspomagać się kulami lub chodzikiem podczas chodzenia, aby sukcesywnie odciążać stopę. Ważne jest również przestrzeganie zaleceń lekarza dotyczących rehabilitacji i regularne kontrole pooperacyjne w celu monitorowania postępu powrotu do zdrowia.

Najczęściej zadawane pytania
Czy po operacji haluks już nie wróci?

Niestety choroba może powrócić. Dlatego ważna jest skrupulatna profilaktyka pooperacyjna, która zminimalizuje stopień zwyrodnienia. Należy pamiętać o systematycznej rehabilitacji oraz o odpowiednim obuwiu.

Jak długo dochodzi się do siebie?

Proces rekonwalescencji jest bardzo indywidualny, ale gojenia nie można przyspieszać. Operacja haluksa jest poważną operacją, więc warto mieć świadomość, że czasu na powrót do zdrowia potrzeba bardzo wiele.

Czy ćwiczenia pomogą pozbyć się bólów stopy spowodowane haluksami?

Tak. Fizjoterapeuta online, podczas e-Wizyty na platformie haloDoctor zaprezentuje odpowiednie ćwiczenia, które pomogą uśmierzyć ból stopy. Ćwiczenia warto wykonywać regularnie, dzięki temu zyskamy komfort podczas wykonywania codziennych obowiązków.