Ważność e-recepty
Z zasady e-recepta jest ważna 30 dni, jednak są i takie, które ważne są tylko 7 dni. Może się również zdarzyć, że twoja e-recepta będzie ważna 120 bądź 365 dni, jednak by się tak stało, zadecydować musi o tym lekarz.
Specjalne terminy ważności
Niektóre z leków mają z góry określony termin ważności. Na przykład, na wykupienie antybiotyku będziesz mieć zaledwie 7 dni, natomiast e-recepta wystawiona na leki immunologiczne, takie jak szczepionki, i leki sporządzane indywidualnie dla pacjenta, będzie obowiązywała przez 120 dni.
Standardowa ważność – 30 dni
Reszta recept ważna jest przez 30 dni, jednak po tym terminie takiej recepty już nie wykupisz. E-receptę możesz zrealizować w innym terminie, jeśli lekarz zaznaczy możliwość jej zrealizowania do konkretnej daty. Jest to rozwiązanie często stosowane w przypadku leków przyjmowanych przy chorobach przewlekłych. Jeśli jednak lekarz nie uwzględnił „daty realizacji od”, to czas na jej realizację zaczyna się w momencie, w którym została ona wystawiona. W przypadku, kiedy późniejsza data realizacji zostanie zaznaczona, będzie ona też uwzględniona na e-recepcie. Wtedy 30 dni ważności liczymy od tej daty.
Ważność do 365 dni
W przypadku leków na choroby przewlekłe, lekarz może przedłużyć ważność recepty do 365 dni. W takim przypadku na e-recepcie zobaczysz „datę realizacji do” określonego dnia. Pomimo że e-recepta wystawiana jest na 365 dni, przepisany przez lekarza lek może być maksymalnie na 360 dni kuracji. W przypadku, kiedy twoja e-recepta ma roczną ważność, i tak powinieneś wykupić pierwsze opakowanie przed upływem 30 dni od jej daty wystawienia. Jeśli zrobisz to po upływie tego czasu, farmaceuta wyda Ci mniejszą ilość leku, proporcjonalnie co do liczby dni, które zdążyły upłynąć od daty wystawienia danej e-recepty czy też „daty realizacji od”. Po wykupieniu pierwszego opakowania, niezależnie kiedy przyjdziesz po kolejne, farmaceuta nie będzie zmniejszał już ilości leku.
Ograniczenia dotyczące wykupu leków
Musisz pamiętać, że przy recepcie ważnej rok, możesz wykupić zapas leku jedynie na 180 dni. Nie ma możliwości zrealizowania całej e-recepty jednorazowo. Należy się również upewnić, że na owej recepcie lekarz zaznaczył, w jaki sposób dawkować dany lek. Jeśli recepta nie posiada takiej informacji, musisz zrealizować ją w ciągu 30 dni.
Realizacja e-recepty
Jeśli posiadasz na swojej e-recepcie większą ilość opakowań danego leku i chcesz wykupić go na przykład po jednym opakowaniu, musisz pamiętać, że takiego zakupu możesz dokonać tylko i wyłącznie w jednej i tej samej aptece.
Co zrobić, gdy recepta straci ważność?
Co zrobić w przypadku, jeśli twoja recepta utraciła ważność zanim wykupiłeś lek? Możesz skonsultować się z lekarzem, który wystawił ową receptę, w celu naniesienia na niej poprawki bądź poprosić o wystawienie nowej recepty na ten sam lek. Można to zrobić również podczas konsultacji telefonicznej.